چراغ رشد گیاه

آیا شما هم اشتباه بزرگ در خرید گیاه آپارتمانی را مرتکب میشوید!!؟

اگر وقت آن است که از یک گیاه در خانه خود نگهداری کنید، به مطالب زیر دقت کنید

اشتباهی که اکثرا مرتکب میشویم این است که مقدار نور مورد نیاز آن گیاه را در نظر نمیگیریم به این معنی که لازم است مقدار نور دریافتی فضای خانه یا محل کار خود را نیز در نظر بگیرید!

در واقع اولین چیزی که هنگام انتخاب  گیاهی جدید باید در نظر بگیرید، نیاز به نور آنها است و اینکه آیا آن میزان نور در محل کار یا زندگی شما وجود دارد!

البته ما می دانیم که در ابتدا ممکن است کمی گیج کننده باشد، اما نگران نباشید! این مقاله به طور ویژه طراحی شده است تا شما را برای موفقیت در انتخاب گیاه مناسب برای فضای خود همراهی کند. ما به شما کمک می کنیم نوری را که فضای شما دریافت می‌کند، مشخص می‌کنید.

عباراتی مانند نور غیر مستقیم روشن واقعاً به چه معناست، و البته، با پیشنهادهایی برای هر منطقه از خانه‌تان، اطمینان حاصل می‌کنید که انتخاب شما صحیح خواهد بود.

 

نور غیر مستقیم خورشید چیست؟
تفاوت بین نور غیر مستقیم و مستقیم در چیست ؟

مسلماً راه دقیقی برای تعریف برخی از این اصطلاحات وجود ندارد، اما دریافت یک مفهوم کلی از هر یک به انتخاب گیاه مناسب کمک زیادی می کند.

 

نور مستقیم – نوری که از پنجره های غربی یا جنوبی وارد می شود. نور مستقیم شدیدترین نوری است که فضاهای داخلی دریافت می کنند وزرد رنگ و دارای حرارت است و گیاهان را مستقیماً در معرض اشعه های خورشید قرار می دهد. اکثر گیاهان آپارتمانی  نور مستقیم خورشید را دوست ندارند، اما تعدادی از آنها که می توانند گرما را تحمل کنند عبارتند از کاکتوس ها و ساکولنت ها و…( دسته گیاهان نور دوست)

 

نور غیر مستقیم روشن – مستقیم نیست، اما ثابت و روشن است و حرارت خاصی ندارد در واقع تابشی از نور مستقیم که در هوای ابری تجربه میکنیم هستند.

برای گیاهان آپارتمانی با نیاز نوری بالا مانند یوکا یا کروتن, نوری ایده آل است.

 

نور متوسط ​​- مناطقی از یک اتاق که تقریباً فاصله 1تا 5/1 متری از پنجره است، نور متوسطی دریافت می کنند. این مناطق نور ثابتی را از پنجره ها دریافت می کنند، اما مستقیم نیستند. این نور برای بسیاری از نخل ها، دراسناها، فیلودندرون ها و گیاهان با نیاز نورمتوسط ​​ایده آل است.

 

نور کم – مناطق کم نور 2متریا بیشتر از پنجره ها فاصله دارند و همچنین می توانند مکان هایی باشند که نور طبیعی دریافت نمی کنند، مانند برخی از فضاهای اداری و حمام. برخی از گیاهان نور کم را دوست دارند و بسیاری می توانند با آن سازگار شوند. گیاهان کم نور نسبت به سایر گیاهان آهسته تر رشد می کنند، اما هنوز گزینه های زیادی وجود دارد.  گیاهان با نیازنور کم مجموعه بزرگی از گیاهان داخلی سایه دوست است مانند پتوس ها یا بامبو و حتی سانسوریا ها(غیر ابلق)

 

آیا می توانم از نور مصنوعی برای گیاهانم استفاده کنم؟

پاسخ کوتاه است بله. نور مصنوعی نوری است که توسط لامپ های مخصوص رشد گیاه ساطع می شود. لامپ های معمولی  نورموثر و مناسب را برای فتوسنتز گیاهان به آنها نمی دهند ، بنابراین اگر تنها منبع نور شما لامپ های معمولی هستند، بهتر است هیچ گیاه حتی کم نور هم انتخاب نکنید. . اما چراغ‌های رشد نوری را ارائه می‌کنند که گیاهان به راحتی می‌توانند فتوسنتز کنند، و می‌توانید در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنید.

 

آشنایی با پنجره ها

 

پنجره های رو به شمال

پنجره هایی که رو به شمال واقعی هستند در هیچ زمانی از روز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کنند (حداقل در نیمکره شمالی). آنها به طور مداوم نور انعکاسی و ملایم دریافت می کنند و برای گیاهان با نیاز نوری کم مناسب هستند.

پنجره های رو به جنوب

پنجره های رو به جنوب ایده آل هر اتاق هستند، زیرا این جهت بیشترین نور را در طول روز دریافت می کند. خورشید از شرق طلوع می کند، و با چرخش سیاره، پرتوهای خورشید از ساعات اواخر صبح تا اواسط بعد از ظهر به پنجره های رو به جنوب برخورد می کنند. پنجره‌های رو به جنوب مقدار زیادی نور روشن را در بیشتر ساعات روز فراهم می‌کنند، بنابراین بیشتر گیاهان دوست دارند نزدیک به این پنجره قرار بگیرند، به‌ویژه گیاهان نور دوست .

 

نکته ای در مورد نور مستقیم خورشید: پنجره های بدون مانع رو به جنوب، مقدار مناسبی از نور مستقیم خورشید را دریافت می کنند، و بیشتر گیاهان آپارتمانی دوست ندارند زیر پرتوهای مستقیم خورشید باشند.هنگام قرار دادن گیاهان سایه دوست درمقابل پنجره ای که نور مستقیم خورشید زیادی دریافت

می کند مراقب باشید.

پنجره های رو به شرق

پنجره هایی که رو به شرق هستند صبح ها نور خورشید را دریافت می کنند (خورشید از شرق طلوع می کند). نور صبحگاهی معمولاً ملایم است، که باعث می‌شود پنجره‌های رو به شرق برای گیاهانی که از نور غیرمستقیم روشن استقبال می‌کنند، مناسب باشد. اگر می‌توانید خورشید را ببینید که از پنجره شما طلوع می‌کند، آن پنجره رو به شرق است. گیاهانی که نور روشن و غیرمستقیم خورشید را دوست دارند، مانند انجیر برگ کمانچه و Monstera Deliciosa، گزینه‌های خوبی برای قرار دادن پنجره‌های نزدیک به شرق هستند.

 

نکته ای در مورد نور مستقیم خورشید: نور خورشید صبحگاهی به طور کلی نور ملایمی است و بیشتر گیاهان نور مستقیم خورشید را از پنجره های رو به شرق تحمل می کنند. با این حال، اگر در مکانی زندگی می‌کنید که آفتاب زیادی می‌بیند (خوشبختید!)، در تابستان مراقب چیزهایی باشید که ممکن است برای گیاهانی که در غیر این صورت در بقیه ایام سال از آفتاب گرفتن در آن لذت می‌برند، خیلی تند شود.

پنجره های رو به غرب

تا ظهر، خورشید در آسمان است و آماده است تا هنگام غروب در غرب، فرود آرام خود را آغاز کند. نور خورشید از اواسط بعدازظهر تا غروب از طریق پنجره های رو به غرب فیلتر می شود. اگر بعد از ظهر می توانید غروب خورشید را از پنجره خود ببینید، پنجره ای رو به غرب است. نور دریافتی توسط پنجره های رو به غرب در صورت مستقیم بسیار قوی است، بنابراین بیشتر گیاهان باید در خارج از مناطقی که نور مستقیم خورشید به آن برخورد می کند قرار گیرند. درخت پول بافته یا ببر همیشه سبز از نور غیر مستقیم خورشید از این جهت بهره می برد و گیاهانی مانند کاکتوس صحرایی و ساکولنت ها از معدود گیاهانی هستند که نور مستقیم خورشید را در پنجره رو به غرب تحمل می کنند.

همچنین می‌توانید از نشانه‌ها برای تعیین سمت و سوی پنجره‌هایتان استفاده کنید یا از قطب‌نما استفاده کنید (به نظر سخت می‌آید، اما فوق‌العاده راحت و ابزاری همه جانبه مفید است!).

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *